11 august 2023

Rauast asjad

Ma siin tegin erinevaid asju ja tundsin ennast natukene halvasti. Kuna perearst on kaugel ja päeviti ei ole mul aega telehvoniga lobiseda, siis kasutasin alternatiivmeditsiini abi. - Toktor Kuugel teatas, et mul on suur rauapuudus, ja et olgu nyyd iga päev rauatoidud laual. Kes olen mina, et temaga vaielda. Kunagi, kui mul oli kombeks tihti synnitada, kuulus asja juurde ka rauapuudus, seega on see vana tuttav. Nii ma siis veedan hilisõhtut, lamasklen voodis, vaatan internetti ja näksin rauda.
Mu autol on ka rauapuudus. Viimasel ajal ei julge ma temaga pikemaid jahilkäike teha kui ainult koduseid maakondlikke radu pidi, no et oleks odavam vajadusel kojuvedu tellida. Täna vahetasin ära jupi, mis mõnda aega koledasti vigisenud oli, aga yhe rihma paikapanemise ajal selgus, et siit ja sealt on veel vaja paigata, vahetada, remontida ja juurde panna. Eks meie kliima on palju kurja teinud nii mulle kui ka mu vaesele autole. Mina olen pealtnäha terve, aga autol on paar uut auku. Auto heaolust oleneb meie eluolu, seega tuleb pereliikme heaks pingutada. Sõna otseses mõttes, transpordivõimekus on tähtsam kui minu isikliku p3rse probleemid.
Uus ravum, see, mis mulle uue pea tegi, on põnev. See laseb mul keskenduda ja oma 3-4 tundi enneolematult rahulikult ja ilma peas kajava röökimiseta tööd teha. Ma nimelt olen kogu elu võidelnud minu sees karjuvate ja sõimavate deemonitega, sest mu elu algaski pideva karjumise ja sõimuga, mis jäi mu sisse kajama kogu eluks. See lõi õhkkonnad, kujundas väärtussysteemid ja näitas kätte elutee.  ALATI, kui ma midagi tegema hakkan, kajab kõrvus väga kindlat laadi sõim. See ei ole iial kuhugi kadunud ja mitte miski ei ole seda kunagi vaikima saanud. Õppisin kyll varakult sellest peaaegu et yle olema, seda võimalusel eirama ja sellest justkui sõltumatuid otsuseid langetama, aga vaikust ei saanud mitte kunagi. Alati kajas mu sees kriitika, vihkamine ja põlgus, sellest vaba olen ma ainult unenägudes ja yldnarkoosis. Aga nyyd, ole sa lahke, saan ma rahus yhte asja teha, ilma, et keha sygeleks ja kipitaks põgenemissoovist, ja pea ning turja ymber kumiseks hall teravate servadega sõimupilv. Olen synesteetik ja mul tekib tihti asju tehes mitut meelt haarav elamus, ja midagi uut tehes jääb alatiseks see esimese katse elamus täpselt sama tunde ja tunnetusega meelde, seda ymber ei tee. See mõjutab valikuid, tahad või ei. Absoluutselt kogu elu, iga väike asi on sul ju kunagi selgeks õpitud, keegi on seda sulle õpetanud. Sulle näidanud, seletanud, rääkinud, eksole. (Sardooniline irve) Ja kujutage ette, ma suutsin sellega elada 48 aastat, ilma päris hulluks minemata. Mul pidi vähemalt puust pea ja rauast syda olema. 
Siin ja praeguse asjade seisu juures on sellest palju abi.
Ja nyyd juba paar kuud on päevas paar sellist tundi, kus seda alatist õudust õhus undamas ei ole! Päris mõnus on niimoodi mingit tööd planeerida, ja kujutage ette, isegi teha. Täna õnnestus ilma sõimudeemoniteta autot parandada. Isegi mootori all avanev vaatepilt ei suutnud seda õnnetunnet ja rahu rikkuda. Õhtupoole muidugi muude tööde käigus väsisin ära ja endine olukord taastus, aga põnev on ja mõtteainet jätkub kauemaks. Selliseid lahendusi ja ideid tekib, mille peale iial ykski spetsialist ei ole tulnud ega osanud suunda näidata. Kindlat laadi vaikus laseb selgemalt ja kiiremini mõelda. No tõesti uue pea tunne.
Ja mul on isegi sõpru tekkinud. Lõikan hoovis palgijuppi, keegi tormab niisama mööda, teine lendab ligi, istub õlale. Mõni neist on suurem ja turskema olemisega,  teine väheldasem ja värvilisem, nagu see kindakallistaja siin. Ma väga harimatu, ei tee põrnikal, sitikal ja sikul vahet, yhed majanäksijad kõik. Ja neid on sel aastal PALJU.

6 kommentaari:

Kaamos ütles ...

Mingi jooksiklane?

samastun selle kirjutisega, aga natuke tagurpidi, Ei hakka kommenteerima osa, mis kirjeldab algust riiu, peksu, põlastuse ja sunni saatel, see on ikka veel väga õrn teema.

Aga see, et sünesteetika... jah, ka halb jääb igaveseks, võtad mõne tööriista kätte ja võpatad, sest valus on, aga asjad, mis teisiti kajavad ja mustreid loovad, ilusaid mustreid - ei tohi neid kaduda lasta. Mul on viimased paar kuud peas liiga vaikne, ma arvan, et põhjuseks on see, et nüüd ei saa keegi enam valu minu lapsepõlvest välja tirida ja millegi ilusana serveerida. Sain liiga äkki liiga vabaks. Sõlmin otsi kokku, nõelun haavu kinni.
Ma tahan kirjutada, aga veri jookseb veel.

mustkaaren ütles ...

Tead, ka mattmust ja kohati mõttelage vaikus on parem kui igavene lärmav valu. Ma ytleks, et see on isegi elamisväärne. Tõesti, KÕIK kaugvaates ilusaks peetavad nähtused ei ole ilusad lihtsalt sellepärast, et nad sul olemas on olnud, muude ideedega manitsejad hoidku heaga kaugemale.
Ise uusi ilusaid synesteetilisi seoseid luua saab kyll, aga nende kinnistamine su teadvusse ja turvalise mälukoha loomine ("mul on ajus see koht puudu" on mul mitme teiste jaoks enesestmõistetava tavalise asja kohta) võtab väga palju aega, eriti arvestades asjaolu, et täiskasvanud inimese vastuvõtuvõime on nõrgem ja aeglasem. Seega tuleb seda uut head asja teha palju ja intensiivselt alles siis hakkab mõjuma. Ja on asju vähemalt mul, mis enam tööle hakata enam ei jõua, sest mõne asja jaoks on lihtlabaselt liiga hilja ja mõne teise jaoks saavad su enda ressursid otsa. Ilusat eluremontimist meile!

Anonüümne ütles ...

Lehtpuu-kooresikk
https://et.wikipedia.org/wiki/Lehtpuu-kooresikk

mustkaaren ütles ...

Kõduneva haavapuupuru sees ja koore all elavad.

Skarabeus ütles ...

Oi,mul on selline sitikas suveniirina sektsioonis veiniklaasi äärel! Ma armastan sitikaid...Kui ma vaatan siin Tallinnas praegu neid pügamata "võsastikke",siis olen nii õnnelik,et "seal vist saavad nüüd natuke rahu kõik sitikad..." Neuroloogiliselt "hellemad" ketravad kommentaarides muudkui oma puukidest sel teemal.Siis peaks kõik alevikud ja ääremaad alati oma inimestega puugitsema... Ah et lehtpuu-kooresikk siis.

mustkaaren ütles ...

Meil on nii palju liigniisket võpsikut ja erinevaid puuliike ymberringi, et putukate liigirikkus õitseb täiega. Maikuus puulõhkumise ajal näeb kõigis värvitoonides ja igas suuruses sitikaid. Õnneks eelistab enamus neist muud elusloodust syya, aga kuna mina õues töötades lähen vana puiduga yhte värvi, siis putlased istuvad tihti mulle peale värsket saepuru maitsma ja higi lakkuma.