30 aprill 2014

Ropp lugu

 Esimesel pildil näeb hyva lugeja, kui oskuslikult lahendati maakohtades jäätmekäitlusprobleemi veel paar aastat tagasi, et mitte öelda eelmise suveni - muru puhtaks, ja kõik muu yle ääre! Ja kui naabri li..., sorri, mutt tuli midagi mölisema, siis sai talle alles öeldud! See on ju kogu aeg meie oma prygiauk olnud! - See on teise poole seisukoht. Tegelikult on nii, et põõsaste taga oleva putka jalad on ka veel meie krundi peal, ja kui mu abikaasa käis hiljuti naabrimehe juures kerjamas, et kas me tohime ikka piirdeaia tegemise peale mõelda, siis antud putka ehitamise, seal mitmete kärarikaste autotymakaga joomingute pidamise ja prygi meie krundile kallamise yle ei suvatsenud keegi sõnagi lausuda, peale kambaga sõimamise muidugi. (Mu abikaasa julgeb nendega vestelda ainult keskmisest joobest alates, kaine peaga ei tule ta toastki välja. Antud võsa lõikamise ja sodi koristamine on olnud minu töö, samuti asja juriidiliste kylgedega tegelemine.) Aga ilmselt on pärast 10 aastat kestnud laiamist, mitmekylgset terrorit ja eelmisel aastal alanud tänitamist "hull l-its jookseb mootorsaega ymber maja"-stiilis saadud ikka aru, et läheb koristamiseks, ja siis on ju autolammutuse hunnikud vaja kokkupoole korjata. Suure kolina ja ropendamise abil viidi nädala eest vanaraud ära ja plastik ei lennanud ka meie tiiki, vaid suundus viisakalt omaniku vanaema kuuri seina äärde. Tubli, ma ytlen. Nyyd saan oma traktori, st bussiga ymber tiigi sõita, kui vaja, ja ei pea kedagi santim..., tähendab teisepoole sõimamise saatel viisakalt paluma omaenda krundi erinevatele osadele ligi pääsemiseks. Lõpuks ometi, olgu Mootorsae Ja Traktorite Jumalad tänatud. Ma olen ennem hull vene l.ts kui karja rumalate inimeste käsutäitja ja tujumaandaja oma pere ja vara arvelt.
 Teisel pildil näeb hyva lugeja osakest antud prygiladestusest. Laupäeval korjasin ma 4x200-liitrist prygikotti viina-, ketsupi-, kodukeemia-, kosmeetika- jm pudeleid-purke täis, väiksem kotike klaastaarat ja syletäis vanu saapaid, ja suurem osa erinevat kraami, sh kodumasinate lammutusjäätmeid jäi veel maha, sest enne peab natu võsa veel lõikama ja kraami rehaga veest välja kuivama õngitsema. Sel aastal on vesi 70-80 cm allpool kui eelmisel aastal ja ma saan rahumeelega jätkata, sest praegu saab kuiva jalaga võsale ligi.
Viimasel kaadril on sentimentaalne palake mu abikaasa lapsepõlvest. See on meie maja originaalaken, mille tiigist sodi alt välja tõmbasin. Teatavasti oli kymps tagasi meie majast ainult karp järel, uksed-aknad olid puudu ja kyttekehad värskelt välja lõhutud, kana- ja loomasitta toad täis. Ma kuivatan selle akna ära ja hoiustan kui kallist ja haruldast antiikset puitehitusdetaili originaali, arvestades tema valmistusviisi, materjali ja saatust. Praegused eesolevad aknad on vilets haltuura kättesattunud lammutusjäätmetest, aga meie antiikne haruldane puitmaja on väärt paremat. Kui sodikorra ja sovjetikultuurikihi alt väljatulevad ajalooraasukesed ytlevad, et maja ees olid 3-osalised tuulutusega aknad, siis ma usun seda. ....... Mida kokkuvõtteks öelda? Kui ei saa nõu ja seadusega, siis saab jõuga! Naabrite avaliku ja ylbe prygistamise vastu ei saanud ei omavalitsus ega keskkonnaamet, kuigi nendega sai korduvalt vesteldud suuliselt ja kirjalikult. Arvati, et väikest kasvu naisterahvas on ise loll, ja et kui ei meeldi, siis kolige mujale. Aga mul on mitu põhjust see asi korda teha. Suurele maa-, lille- ja ruumiarmastusele on lisandunud erinevad oskused ja keerukad hobid, mis vajavad ruumi ja muid ressursse, mis linnas on teatavasti väga kallid. Kui alkoholi tarvitada ja teleka ees magada saab ka 40 m2 peal, pole sul hoovi ega kõrvalhooneid vajagi, siis minu senised tegemised vajavad sadu ruutmeetreid ja vähemalt 3 kõrvalhoonet. Kellele see ei meeldi, las kolib ära. ..... PS. Ma ei ole vabatahtliku jäätmekäitluse, sotsiaaltöö, kuriteoennetuse ja kuritegude tagajärgede likvideerimise eest kogukonnalt, omavalitsuselt ega riigilt mitte mingit tunnustust ega hyvitust saanud, ei moraalset ega materiaalset. Kuigi tegu on konkreetsete juhtumitega, millest osa on ametnike aktidega fikseeritud. Mõned neist juhtumitest on olnud rasked isiku- või varavastased ning kaasa toonud minu ja mu pereliikmete pysivad tervisekahjustused ja reaalsed elukorralduse muutused, millele samuti ei ole saadud mitte mingit hyvitust. Kahjuks ei ole keskkonnaamet, politsei ega omavalitsus huvitatud keerukate juhtumite lahendamisest vaid jäetakse nö avalikkuse silma alt eemal olevad sotsiaalsete probleemidega kogukonnad nende endi hooleks - lihtsam on maksta lastekodude pearaha, invaliididele sandikopikaid ja toimetulekurahasid, kui enda käsi määrida ja seadusi täita, et mõnigi neist inimestest saaks võimaluse ilma kättemaksu või pättide sekka tagasi tõmbamiseta. Kas hyva lugeja teab, et juriidiliselt on plogi perenaine 30% töövõimetu, aga pens. ameti mõistes tal puuet ei ole, seega täiesti terve inimene?

7 kommentaari:

Morgie ütles ...

mis mõttes... Kle nii ei saa asja jätta - sa pead ikka töövõimetustoetust ka saama. Ma ei tea kohe.

Ilus aken.

Morgie ütles ...

A mis sa arvad, kui saadaks sellele prügijamale ajakirjaniku peale? Või sa ei taha?

Morgie ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Tii ütles ...

Ma ei tea kas ma saan nüüd millestki valesti aru või, kuid tundub, et tegu on pigem aktsiooniga "Ropu loo ära rookimine ehk suur samm helgema tuleviku suunas". Kaunist töökat kevade jätku!

Eve Piibeleht ütles ...

Vapustavalt hea on tõdeda, et Sinusugused inimesed on ikka veel olemas ja neid ei ole mitte ainult üks :)

MUHEDIK ütles ...

Mulle nagu Tiilegi tundub, et Su jõhkrates hakkab toimuma mingi pööre normaalsema elu poole, olgu või mootorsae abiga.

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

Ohh jah. http://www.sm.ee/sinule/puudega-inimesele/puude-voi-pusiva-toovoimetuse-taotlemine.html
Mis asi üldse on 30% töövõimetust?