18 august 2022

Veel avastusi

Mul oli siin kuskil meetrine jupp eneseusaldust. Ei ole ammu näinud, ei tea, kuhu on ära pistetud. Paar päeva tagasi mõtsin, et joonistaks väheke, aga äkki tekkis kohutav iidne hirm endast tuvastatavat isikupärast jälge maha jätta, mis sundis töö alustamata kujul ära panema. Ma parem kohendam puuriita, panen pesu yles ja õhtusöögiks hakkliha sulama, sellest on vähemalt mingit kasu.
Nädal gluteenivaba elu. Kuna keha on juba kannatada saanud, siis tuleb tulemusi veel pikalt oodata, aga ma vähemalt  yritan. Kusjuures ei ole seda meeletut ilmajäetuse tunnet ja leiva-saia-nälga, meil on kaua aega mitmekesise sisuga toidukapid olnud. Iidse kõigesööja-päkapikkude hõimu järeltulijal on meetrine menyy, sest pere väiksemate tervisele tuleb ka mõelda, mitte ainult tuima näoga nisu ja rukist ette visata, sel teemal on meil peetud nii mõnigi arutelu. 
Mul tuli muuhulgas meelde, et mannapudrust ja pannkookidest on mul kogu elu jälepaha hakanud, ja muul ajal pidigi mul halb olema, sest ma olin ju halb laps suurtel jalus, ja teraviljatalumatuse teiseste symptomite täiskomplekt oli ju juba kooli minnes olemas, lihtsalt tol ajal ei olnud see mingi teema. Aga pärast põhikooli tuli u 7-aastane nälja-aeg, millest ma siirdusin omakorda mitu aastat kestnud poolnäljasesse riisiperioodi, ja tundub, et see oli tervisele päris hea, aga siis läks elu paremaks ja "lastele peab ikka putre ja makaroone tegema ja tee ikka võileibu kaa". Kahjuks on tänaseks vähemalt 18-19 aastat omnivoorielu ning muuhulgas järjest syvenevasse väsimuseuima vajumist selja taga ja selle remontimine saab olema pikk ning tulemuslikkus kaheldav. Aga ma vähemalt proovin.
Omaette teema on see, et mina pärisin selle oma vanematelt ja nyyd tuleb võimelda, et minust syndinud laste elus oleks yks häda vähem kui mul. See mõte tekitab juba praegu syymekaid.
Huvitav on, et ma ei mäleta enam isegi seda, kuidas oli elu erksa ja tegutsemisvõimelisena. Saab kyll siit vanemaid postitusi vaadata, aga ma ei taha. See on siiski yks teine inimene yhest teisest ajast, ja las ta jäädagi. Liiga palju asju jäi pooleli või läks kaotsi või raisku, ma-oleksin-pidanud-palju-rohkem-pingutama-sest-kuhu-kõik-teised-minu-vanuseks-on-jõudnud, ja ma ei taha seda mõttetut lootusetust toita. Täna on tähtis liikuda nende jalgadega, mis mul on, asjade juures, mida ma teha jõuan, ja oleks-peaks-tuleks-asjadele mõtlemisega jõudu raisata ei tohi.
Aga alati võib esihoovis jaapani enela põõsa õisi uurida, see on kohe väga tervislik.

7 kommentaari:

Lendav ütles ...

Vallikud ja Muhedikud elasid mingid aastad "rasvatihase dieedil". Nisujahu ja suhkur olid menüüst eemaldatud. Mäletan üht koosviibimist, kui suupisteteks oli sink, või ja juust.
Kuidas sul piimatoodetega on?
Ma pole nisujahul enda suhtes mingeid olulisi mõjusid märganud (kui kasvavad pekid välja arvata), aga liigne suhkur keerab seedimise sassi. Midagi hakkab käärima, ei ole väga tore. Eks iga inimene ongi isesugune ja katsu siis oma väikse peaga aru saada, mis täpselt vaevab ja mis mitte.
Tegelikult. Tavaline valge sai ei istu ka mulle väga hästi, pole kohe isugi selle järele. Kui, siis pigem hapusai. See pidada ka gluteenitalumatutele olema tihtipeale mõnevõrra vastuvõetavam.

mustkaaren ütles ...

Mul on immuunsysteem juba osa sisikonda ära söönud, ykski toit ei pysi sees juba mõnda aega, seega absoluutselt ei mingit gluteeniga asja. Kusjuures organism suutis pikemaajalise ainepuuduse juures korralikult paiste minna! Erinevaid teraviljatalumatuse liike on tänase teadmise juures mitmeid erinevaid, samuti on suht levinud see, et suhkrut sisaldavad toidud keeravad keskealisel inimesel kõhu sassi, või siis äädikas, või loomsed rasvad koos teraviljakraamiga. Sellises olukorras tuleb paleodieeti e kiviaja inimese menyyd proovida 😀

mustkaaren ütles ...

Juust on absoluutselt lubatud ja kohvi otsa piima kallamine on okei, niisama piima larpida ma ei suuda. Paar päeva tagasi lugesin mingitest lehtedest lubatavate ainete nimekirja ja asja võib kokku võtta niimoodi, et töödeldud toiduained, põmst kõik poolfabrikaadid ja valmistoidud on keelatud, aga köögiviljad, töötlemata liha, lind ja kala, kaunviljalised hea, aga ettevaatlik tuleb olla lubatud teraviljadega, kuna jahvatamisel v pakkimisel satub jahu v tangu sisse eelmiste partiide jääke. Ma kardan, et tõesti pean sellega arvestama hakkama. Selle peale tuleb vist seenele minna.

TT ütles ...

Eestis olles läks mu seedimine kaheks kuuks täitsa korda. Paraku pole tööinimesel võimalik sama dieeti (Suvalised salatid, juustud, vorstid ja leib, mille 6-pack õltsi päevas alla loputas. Hommikusöögiks magusad saiakesed kohviga ja jogurtiga. Pluss igal võimalusel jäätist) pidada😜 Seega personaalselt pole aimugi mis toidud kõhule hästi ja mis halvasti mõjuvad.

mustkaaren ütles ...

See dieet järelikult oli sinu kõhule hea.
Kurja, õlu on tehtud odrast ja seega mulle keelat, aga minu alkoholismiharjumuste juures (4-5 õlut aastas) jõuab ka erinevaid eksootilisi nt maisiõllesid osta.

Morgie ütles ...

Puder on hea asi ikka, aga putru võib ju teha ka nt tatrast. Ja riisipuder on ka tegelt puder. Maisipuder. Polenta vist? Nii et puder.
Kaeras on kah kah gluteeniga sarnanevaid valke kahjuks. Mina olen kohvi peale hakanud kasutama kaerajooki piima asemel.

Hästi laagerdanud juust on enamjaolt gluteenivaba.
Niisama heietan, ju sa tead ise ka.

Morgie ütles ...

Hirss, mulle tuli meelde hirss! Pmst supertoit!
Aga äädikatalumatuse osas ma küsin küll, et kas jutt käib kivisöeäädikast või õuna-veini äädikast? See esimene kõlbab katlakivi eemaldamiseks.
Ja muidugi tuleks menüüst eemaldada igasugune stress. /ohkab/