18 november 2012

Nii hea uuenduste l6hn

Pesumasin l2ks 6htale, peaaegu l6plikult. Tuli hankida raha ja osta uus. Olgu t2natud liigkasuv6tjate ahnus, sest meil pole enam emasid, 2mmasid, 6desid-vendi ega onu- ja t2dilapsi, kellega koos moodustada abivalmis ja yksteist raskel ajal toetav h6im. Yhes6naga, meie pere vajadustele oleks ilmselt vastanud m6ni 12-kilose pesukogusega t88stuslik masin, aga mina olen tagasihoidlik neiu ning leppisin kasutet 7,5-sega, et raha kokku hoida ja. Nyyd v6in ma p2rs tykk aega rahulikult hingata, sest jukerdavate masinatega suuri t8id teha on paras piin olenemata valdkonnast.
Soe j2tkub. Ka heintaimede kasv j2tkub - kuigi on pime, kasvavad nt kerahein ja piiman6ges aeglaselt, kuid kindlalt, mul on t2nulikke tarbijaid sellele kraamile.
N2dal tagasi j2in kodunt p2ris mitme km kaugusel suvekummidega bussiga yhele p6lluvaheteele kinni ja pidin p2ris mitu tundi abikaasi yhelt t88lt endale appi ootama, sest k6igist mu demineerimis- ja autop22stmiskogemustest ei piisanud yht kylge pidi pehmesse teeserva vajunud massina v2ljat6stmiseks (meie alumine tee on ses suhtes turvalisem). 6nnetuseks oli mul seljas ilma voodrita jope ja pyksid said bussi all roomates m2rjaks... nyyd oleks p6hjust r22kida igasugu liigesehaiguste vaimuergastavast m6just ja erakordselt huvitavatest unen2gudest, mida tekitavad 88sel valutavad keredetailid.
Nii, nagu lugupeetud pyhendunud aednikud, kellel on v2hem v2ikesi lapsi ning arenenum kinnisvara, saavad igal sygisel lugeda oma toredaid tibusid, v6in ka joone alla t6mmata ysna p6nevale nimekirjale. Kuna sel suvel soovisin eelmise talve l6ikusest toibunud seljast viimast v6tta, siis j2i suuremate mullat88de jm k6rvalt ysna v2he aega ja raha taimmaterjali uuenduste jaoks. Aastate jooksul kogunenud haljas(tus)mass aga on juba selline, et uusi asukaid v6ib valida kauem, hoolikamalt ja erilisemate taimede seast, kuna nende ylesandeks on nyyd juba aia kaunistamine ja mustrite/kollektsioonide moodustamine. Ronitaimed on toredad. Yks sarlakpunasele viitava sordinimega (teilmanni) kuslapuu, sydajalehine ronihortensia ning 6ige mitu pisikese6ielist m2gil6nga ootavad hooviuuenduste l6petamist (eriti nunnu saab olema kooslus C. viticella "Minuet" ja C. montana "Rembrandt":) )
Alpinaariumiservas ootavad pottides m6niteist madalakasvulist okaspuud (kaljukadakad "Skyrocket", torkavad kuused "...", paar "Tabulaformis" kuuske ja elupuu "Variegata" pluss veel m6ned, kelle isikud mulle hetkel ei meenu. Ja elupuud Stricta Compacta ning mitu Brabanti piirdehekkide ilmet elustama.
Sibulalisi on v2he - ainult lumikelluke G. ellisii ja nartsiss "Parabole" (liht6is ja suur oranzh krae, kui pilti uskuda) pluss m6ni ununenud nimega odavsibul-natsiss. Kevadet ootab peenras karulaugukylv (Maxima seeme)
Pysikutest yks odavmyygi pojeng "Sword Dance" (uhke, aga kahtlane) ja sorditut p66saspojengi, punane ja valge. Viimaste suhtes tuleb otsustada, kas nad mitte potti panna ja tuppa inglitrompeti juurde talvituma tuua. Ka yks uus hiina siidip88ris "Morgenlicht" p2ris kindlasti ei kannata tatist ja kylma mulda, eelmisel talvel toas talvitunud siidip88ris ja paruktarnad saavad 6ues peale natu tammelehti ja eterniiti, TBA-s turba sees halvasti talvitunud siidip88ris "Zebrinus" saab minu juures samuti tammelehed ja kattetahvli, kuna p2ris kindlasti kardavad need taimed meie m2rgkylma. Siilikybaraid hankisin sel hooajal ainult 1, "Pink Poodle", ja yks Aias6brast toodud ameerika kybaraline (pildil seesama k6rgekasvuline artist P2RAST lumetormi) on ka.
Arendsi astilbe "Hyacinth", kopsurohud "Rachel Vernie" (eelm. postismainitud kolmev2rviline) ja 2mma tundmatu t2piline, hosta "Cherry Berry".
Imin6gesed "Roseum" ja Valge Tundmatu. Trompetliilia "Golden Splendour". Akakapsas "..." (valge servaga). Mitu helmikp88rist.
Ja suur potit2is erinevaid tillukesi pysikuid, mida 2mm s6branna jagamisest ka mulle jagas, paar floksi, kassisaba, tumapunane aediiris ja aspar, nt.
Lehtpuudest-p66sastest meenuvad looklev forsyytia, roomav tuhkpuu, mitmed sygis6unakad, Aalujate kingitud tilluke 22dikapuu, mitmed kontpuusordid, m6ned l2ikivad tuhkpuud, must aroonia "Aron", m6ned s6strad-tikrid, mitu kukerpuu sorti alpinaariumisse (madal kasv). Ka yks pampel ning taral6ng, ja viinamari "Swensson's Red".
Roosid "Yellow Fairy", veel 1 "Tom Tom". Davidi budleia "White Profusion".
Eks neid on veel, aga j2neseaediku, segumasina ning erinevate ainete, materjalide ja k2rudega sahmimise t6ttu on neid jalust siia-sinna 2ra t6stetud ning osad ei ole hetkel silma all.
Ahjaa, sel hooajal ostsin 2 fiskarsi v2iksemat ning tundmatu firma suurema kaevamislabida. Labidapark peab olema korralik, olenemata sellest, kas sul on uusim nutitelefon v6i kasutad ikka veel Nokia 5110-t.
OT. Kas teie seas leidub keegi, kes tunneb huvi nt vilmorini pihlaka pookematerjali vastu? Neetud oktoobrilumi murdis mu v. pihlaka pooleks ja kuidagi ei taha head juppi ilusat puud 2ra visata, kui selle saaks panna kuhugi kasvama. Ma ei ole ise varem pookinud ja ei taha katsetamiste peale seda hinnalist oksa raisata, olgu ikka kindel asi. Antud oksa on v6imalik ka p2ris mitmeks jagada.
Nyyd l2heb usin Kaaren oma uue pesumasinaga m2ngima, teile aga head istutushooaja j2tku, armsad s6brad!


4 kommentaari:

MUHEDIK ütles ...

Masinad on tõepoolest asendamatud. Ega taha enam ettegi kujutada, et peaks veel kunagi pesu käsitsi nühkima. Ei loe see miskit, et kasutatud, peaasi, et teeb oma töö hästi. Pikka iga talle.

No ei saa ka Sina oma tibude vähesuse üle kurta, päris parasjagu teisi. Ja küll tuleb aeg, kus nad ei mahu Sul ühte postitusse äragi:)

MUHEDIK ütles ...

Kui Sa hakkad puispojengi sees talvitama, ei taha ta Sul edaspidi sugugi aias kohaneda, katsu teda talvel ikka hanges hoida. Mu kõige vanem on 15-aastane, pole talle külm ühelgi aastal liiga teinud, isegi kasvukoht pole talle kõige tuulevaiksem.

Futu ütles ...

Kaevasin sel sügisel oma kõige hilisemad ostud koos potiga peenrasse. Nii hilja ei oleks nad jõudnud enam juurduda. Kevadel istutan õigele kohale. Saku on külm koht, kuid minu põõsaspojeng elas eelmise talve peenras kenasti üle. Olin mures küll, aga midagi ei juhtunud. Kevadel peaks tal silma peal hoidma, kipub päikseliste päevadega lehti looma, kuid ööd on siis veel jõhkra külmaga. Mina ajasin enda omale lihtsalt kogu lume peale, mis aias veel oli, et ta võimalikult hiljem ärkama hakkaks.

Tii ütles ...

Pikka iga uuele pesumasinale! Uute taimede nimekiri ei ole Sul sugugi lühikene. Miks Sa neid punaseid pojenge kahtlaseks pead. Ja põõsaspojengi kohta ka minu "10 senti". Ostsin samuti 2 aastat tagasi hilissügisel odavalt mingi roosa niraka, poti pealispind vasepuruga üle riputatud ilmselt mingi haiguse tõrjeks. Talvitus õues ja tänavu näitas juba õiepungagi, mis kahjuks veel õieks ei muutunud. Lehed olid terved ja rohelised sügiseni.