23 august 2012

vihma sajab, k6ik ujub,

lastel paha on tuju, ainult krokodill jalutab vees.
Meil on see suvi olnud sen in2gematult vihmane ja ma olen r66mus, et krundi alumisele, liigniiskuse all kannatavale p6lluservale sai teekest tegema asutud ja endist suure osa aastast tehnikat (sh ka tillukesi s6iduautosid) mittekandvast porisest laudaesisest on saanud v2heke kivisem tee. Kuna ma tegin seda t88d ilma igasugu meeste abita mitu n2dalat, pinnase koorimine ja k2sik2ruga ymberpaigutamine, tonnide kaupa kivide ja killu autole pealelaadimine ja seej2rel mahalaadimine on ysna r2nk, siis majapidamise sellel ebameeldival osal ma ei peatu. R66mu teeb see, et 6nneks on suvi olnud ysna pikk, lapsed hoidsid yksteist ja aitasid veidi majat88de ning isegi killuvedamise juures ja tehtud t88 hakkab tasapisi ilmet v6tma. Kuna asi on veel poolik ja ysna inetu, siis ma lugeja kurvastuseks pilti ei pane. Sellel kolepildil oleks nii ilusat kivi-, killu- ja kruusarada kui ka umbrohutyygastest l2bistatud ja aastakymnete jooksul korralikult juurdunud traadipuntraid, mille likvideerimiseks tuleb varuda aega, tuld ja viha, labidas, rauasaag, kang ja l6iketangid. Ytlen ainult, et tagasihodlikust rajakesest autoga hoovi s6itmiseks ja ehitusmaterjalide mahalaadimiseks-t88tlemiseks sai projekt, millega keisriherra-aegse iidse vundamendi ymbrus tuleb lahti ja puhtaks kaevata ja asemele panna tasane, prygi- ja umbrohuvaba kandev pinnas. Kuidas sa muidu risu sees ehitama hakkad, aga vundament on ju hea, ilus ja tugev, tundmatute rahvakunstimeistrite aegukestev t88.
Seniste v2ljakaevamiste k2igus leidsin uhkesti arusaamatuid peene plastiktoru juppe, sylet2ite kaupa eri sorti kilet, heinapallin88re ja pudelikilde, p6llut88masinate jupikesi ja muud kirjeldamatut pahna. Minu lemmikleid aga ilmus v2lja pea p6lvesygavuse huumusekihi alt - suur klassikaline aidav6ti!
T2na oli mul ses m6ttes puhkep2ev, sest lihaste ja liigeste valu on krooniliseks muutunud ning raskest t88st puhata avitab teatavasti kerge t88. Pesen pesemata pesu, s88dan lapsed ymmarguseks ja vaatan v2rskelt pygatud roose - sel aastal oli ysna palju hallitamakippuvaid 6isi, t2idis6ielised korvikud jt tuli 2ra pygada ning salakavalalt ilutaimede, eriti aga roosip66saste vahele ilmunud kuradikylv n6gestest ja - imede ime, aedmaasikatest - tuli 2ra lahendada. Tehtud.
Hingel kipitab ja sygeleb yksjagu asju, aga mul on senise elu ebameeldivustest kopp ees. Tahan puhata ja maad kaevata ja, elu veidrused, palun 2rge segage!

3 kommentaari:

Kiwamiis ütles ...

See aasta on suvi tõesti vesine, isegi EMHI kinnitas, et see aasta juuli oli keskmisest sajune. Aga seda, et juuli oli tavapärasest 1,2 kraadi soojem, ma küll ei arvanud. Aga näed, statistika seda teeb. Vundamendi tagasitäide peab ikka korralik olema ehk vett läbilaskvast pinnasest. Niiskuse ja vee peab võimalikult kaugel vundamendist hoidma.
Teede puhul on nii, et väikeste sissesõiduteede puhul ma ei pea soovita eriti palju raha paigutada igasugu geotekstiilide jms peale. Nii kui nii mingil ajal hakkab tee peal mingi umbrohi kasvama, sellest eriti ei pääse. Aga palju rohkem on vaja, et teeservades oleks kraavid vee ära juhtimiseks ja vee eemale hoidmiseks muldest. Umbrohud kohati isegi on kasulikud. Need hoiavad ära errosiooni. Kuigi jah, kui väga kaua lasta umbrohul kasvada, on vaja seda pikkade aastate tagant hööveldada, et huumuse kiht liiga paksuks ei läheks.

MUHEDIK ütles ...

Ilmselt oled Sa tohutu töö ära teinud ja kahju, et fotosid pole. Ka kolepildil on oma väärtus, eriti neil rubriigist "enne ja pärast". Usu, me oskaksime neid hinnata küll.
Käekestele aga öeldi vanasti, et harakale halu, varesele valu ja meie Kaarna käed saavad terveks:)

Tsiil ütles ...

Kui ükskord valmis, siis tee postitus enne ja pärast.

Ma saan aru, et vahel viskab see värk ikka ära. Põhiline, et kergematest töödest ka puhkaks. Natuke. Tunni :D

ps sinu äädikapuu lapsuke elab mul siin potis. Tuled järgi ve? ;)